Používame cookies

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info

 

Bez RK alebo s RK?

Pridané: 7.12.2020

Nehnuteľnosť môžete predať sami. Alebo vám pomôže realitná kancelária.

Ako funguje predaj cez realitnú kanceláriu?

Mnohí z vás už predávali nehnuteľnosť. Niektorí bez, iní s pomocou realitného makléra. Tak ako vo všetkom, aj v tomto segmente je rôznorodá ponuka kvality služieb.

Majte na pamäti, že zveriť predaj svojej nehnuteľnosi cudziemu človeku je vážne rozhodnutie, preto by vás maklér mal presvedčiť o svojich kvalitách ale najmä odbornosti. Dajte si záležať na výbere, pretože na trhu je ich naozaj veľa. Počúvajte referencie, pýtajte sa, všímajte si prezentáciu danej kancelárie, ako aj maklérov.

Spolupráca s maklérom by mala byť pre vás pohodovou záležitosťou. Ak vám človek nesadne, poproste vedenie kancelárie, aby vám bol pridelený iný maklér. Stretnite sa, povedzte svoje požiadavky a vnímajte každého makléra, ktorého vám ponúknu. Môžete tak porovnať a vybrať si to najlepšie z najlepšieho.

Maklér príde na danú nehnuteľnosť, spíše s vami dohodu o sprostredkovaní predaja, nafotí, urobí virtuálnu obhliadku, video, jednoducho čokoľvek čo považuje za potrebné a spustí proces predaja. Výška provízie je vždy na dohode oboch strán, a v tomto segmente platí viac ako kdekoľvek inde, že kvalitná služba je obvykle o čosi vyššia ako je štandardný priemer. No ak predávate nehnuteľnosť za viac ako 100.000 eur, šetriť sa neoplatí, práve naopak.

Pri procese predaja môže vzniknúť mnoho prekážok a problémov ktoré maklér musí zvládnuť vyriešiť. Nemusí to byť len zvolenie správnej predajnej taktiky (tu sú na mieste dlhoročné skúsenosti) ale aj množstvo právnych vád. Dobrý maklér vám urobí základný realitno-právny audit vašej nehnuteľnosti. Posúdi riziká a vopred vás na ne upozorní. Dobrý maklér nevezme do portfólia nepreverenú nehnuteľnosť. Spíše s vami dohodu o sprostredkovaní vždy, a nepredáva bez nej. Chráni rovnako vás ako aj kanceláriu pred zbytočnými nejasnosťami a nevypovedanými otázkami. Obe zmluvné strany tak majú istotu korektného obchodného vzťahu, ako aj takmer 100  percentnej istoty zrealizovaného obchodu.

Možno mate pocit, že si nehnuteľnosť predate sami lepšie.

Čo môže byť aj pravda, ale dobrý maklér vám vysvetlí na osobnom stretnutí, že bude lepšie ak to necháte na nestrannú a objektívnu tretiu stranu. Jedným z najdôležitejších faktorov  sú emócie a väzby, ktoré k predávanej nehnuteľnosti máte. Neverili by ste, ako vás vaše vlastné emócie a pocity dokážu ovplyvniť vo vašom vystupovaní a vyjednávaní s potencionálnym kupcom…A často aj zradiť.

Váš maklér bude chcieť pre vás vyjednať najlepšiu cenu. Či už je na strane predávajúceho alebo na strane kupujúceho. Keďže chcete len ten najlepší servis pre seba, nebudete chcieť predávať nehnuteľnosť inak ako exkluzívne. Výhody tohto zmluvného vzťahu vám vysvetlí maklér osobne. Exkluzivitou má maklér nevýslovne väčšie šance a lepšiu vyjednávaciu pozíciu s budúcim kupujúcim pri predaji vašej nehnuteľnosti. Viac ako jeden maklér pri predaji rovná sa väčšia konkurencia. Záujem sa sústredí na prvenstvo pri predaji a nie na výšku predajnej ceny. Je to jednoducho fakt, ktorý musíte zohľadniť.

Možno máte z minulosti zlú skúsenosť s exkluzivitou…

Ale preto netreba strácať nádej. Nie vždy sú vhodné okolnosti a “naklonené hviezdy” na predaj konkrétnej nehnuteľnosti. Niekedy môže maklér urobiť pre vás všetko a nemusí sa nehnuteľnosť predať. Ak mu ale dôverujete, exkluzívny vzťah sa dá predĺžiť a môžete v tejto forme spolupráce pokračovať aj naďalej. Rozhodnutie je na Vás. Drahšie nehnuteľnosti si zväčša žiadajú dlhší čas na predaj, niekedy aj 6-12 mesiacov. Nám sa dokonca podarilo predať dom až po dvoch rokoch. Majiteľka mala s nami dohodnutú exkluzivitu a každé tri mesiace sme ju predlžovali. Vedela, že za svoj dom požaduje vyššiu sumu ako boli klienti ochotní zaplatiť a preto bola ochotná si počkať. Na mieste je preto otázka, za aký dlhý čas potrebujete predať, a za akú sumu. Dobrý maklér vám zväčša povie, že vaša predstava je nereálna. Pretože chcete veľa peňazí za málo muziky. Ak ale máte čas čakať na kupca dlhodobo, vaša predstava sa môže stat realitou. Aj tu sme ale skeptickí a často kúpna cena nehnuteľnosti klesne ešte aspoň o 5 percent.

Preto je nastavenie predajnej ceny najdôležitejší a najrozhodujúcejší faktor. A ešte dôležitejšie je ju mať adekvátne nastavenú pri prvom zvrerejnení. Po troch mesiacoch je na to už neskoro. Inzerát je “okukaný” a stráca na “exkluzivite”. Zapadá prachom a neprospieva to ani vám, ani vašej nehnuteľnosti.

Urobte správne rozhodnutie, vyberte si profesionála v realitách. Chcite prémiovú službu za adekvátnu cenu. Zaslúžite si to.