Používame cookies

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info

 

Osvedčenie podpisu na zmluve v núdzovom režime

Pridané: 12.1.2021

Pandémia Covid-19 pekne vytrápi aj realitných maklérov. V aktuálnej situácii spojenej so zákazom vychádzania nie je možné navštíviť matriku ani notára, a to aj za predpokladu, že potrebujete nehnuteľnosť rýchlo zavkladovať Ako sa dá postupovať?

Môžete podať návrh na vklad vlastníckeho práva na kataster bez úradne osvedčeného podpisu na kúpnych alebo iných zmluvách. Katastrálny odbor podanie prevezme, vyznačí plombu a začína plynúť lehota na povolenie vkladu vlastníckeho páva (štandardne 30 dní). Akonáhle sa kataster začne zaoberať vašim návrhom na vklad, tak zistí, že chýba úradné overenie podpisu predávajúcich. V tomto momente preruší konanie a zašle vám výzvu na odstránenie tohto nedostatku do 30 dní. Ak predpokladáme, že zákaz vychádzania nebude trvať dlhšie ako mesiac, tak by sme to mali bezproblémov stihnúť. Potom stačí katastra doručiť zmluvy s dodatočne úradne overeným podpisom (uznal podpis za svoj).

Druhou z možností je osloviť notára a vykonať overenie podpisu u vás doma.  Notár totiž ako „zamestnanec pri výkone práce“ má výnimku zo zákazu vychádzania a môže vás navštíviť. Treba sa ale pripraviť, že návšteva notára je samostatný spoplatnený úkon, za ktorý si budete musieť priplatiť.

Verím, že aj napriek mnohým prekážkam naši klienti zostanú pokojní a tých, ktorých nezastupuje realitný maklér alebo kancelária či advokát nepostretnú na ceste za vysnívaným novým domovom žiadne prekážky.