Používame cookies

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info

 

Zatvorený kataster, ako podať vklad?

Pridané: 10.9.2019

Pandémia Koronavírusu nám v týchto časoch okrem zťažených podmienok v realitnom segmente priniesla aj ďalšie obmedzenia.

Katastrálny odbor Okresného úradu, ktorý má na starosti zápis vlastníckych práv a prevody nehnuteľností, môže byť z dôvodu pandémie alebo karantény uzavretý. Ako postupovať, keď práve teraz potrebujete zavkladovať napr. kúpne zmluvy a predať nehnuteľnosť?

Riešením je podanie návrhu na vklad na diaľku bez nutnosti fyzickej návštevy katastra. Podania na katastrálny odbor posielajte poštou. Kolok kúpite aj na pošte. Výška poplatkov závisí od konkrétneho podania. Vaše dokumenty posielajte doporučene s potvrdením prevzatia do vlastných rúk. Korešpondenčné adresy katastrálnych odborov sú zverejnené na stránkach okresných úradov. Podanie musí obsahovať rovnaké prílohy a ustanovenia ako štandardné fyzické podanie.

Pokiaľ je zákaz vychádzania, neznamená to automaticky, že je zavretá aj podateľňa katastrálneho odboru. Avšak fyzické osoby by mali rešpektovať obmedzenia vyplývajúce so zákazu vychádzania a tým pádom by nemali fyzicky navštíviť podateľňu. Aj v tomto prípade existuje riešenie a tým je poveriť realitnú kanceláriu, aby vykonala podanie, resp. zaniesla zmluvy a návrh na vklad namiesto Vás.

Naša kancelária funguje na báze elektronickej komunikácie s katastrom, prostredníctvom advokátskej kancelárie.

Pokiaľ uvažujete nad predajom alebo kúpou nehnuteľnosti a chcete mať aj počas pandémie bezstarostný predaj, ozvite sa nám na 0911 33 55 00.